Dlaczego znaki ewakuacyjne są tak ważne?

Każdy budynek, w którym przebywa więcej osób, powinien spełniać normy w zakresie postępowania przeciwpożarowego oraz ewentualnej ewakuacji pomieszczeń. Nie jest to tylko norma dotycząca budynków, w których stacjonują szkoły czy urzędy, ale także hal przemysłowych, przestrzeni biurowych oraz budynków wielorodzinnych. Wszędzie w takich miejscach możemy dostrzec charakterystyczne znaki ewakuacyjne

Zielone tabliczki wyznaczające drogę ewakuacyjną 

znaki ewakuacyjneWygląd tabliczek jest bardzo charakterystyczny i nieskomplikowany, aby każdy bez problemu mógł je odnaleźć. Najczęściej znaki ewakuacyjne przybierają formę zielonych tabliczek, na których znajdują się białe obrazki lub literki. Najbardziej popularnymi tabliczkami są oczywiście te, na których można znaleźć strzałki, jednak równie popularne są znaki graficzne przedstawiające biegi schodowe, czy sam napis „WYJŚCIE EWAKUACYJNE”. Dobór tabliczek i ich usytuowanie powinno być dobrane w taki sposób, aby całość tworzyło spójną drogę ewakuacyjną, z której będą mogli korzystać ludzie w razie wystąpienia zagrożenia. Szczegółowe oznakowanie ma na celu przede wszystkim zapobiegnięciu paniki w momencie pojawienia się sytuacji niebezpiecznej. W chaosie człowiek przestaje myśleć racjonalnie, a odpowiednio oznakowana droga, fakt, że nie musimy poszukiwać kolejnych znaków, daje w pewien sposób poczucie bezpieczeństwa i przyczynia się do opanowania emocji. 

Znaki określające drogę ewakuacji mają także sprawić, że przebiegnie ona bardzo sprawnie. Jeżeli będą one odpowiednio szczegółowo rozmieszczone, nawet ucieczka z dużego i skomplikowanego obiektu nie powinna sprawić problemu osobom, które aktualnie znajdują się w jego wnętrzu. O to, aby droga ewakuacji była odpowiednio oznakowana powinien zadbać zarządca nieruchomości lub jej właściciel.