Definicja okablowania strukturalnego

Istnieją takie pojęcia, które każdy może kojarzyć, ale mało kto mógłby przetoczyć jego definicję. Do takich można zaliczyć okablowanie, wszyscy wiedzą do czego służą kable, gdzie są używane oraz w jakim celu, jednak istnieją również bardziej zaawansowane technologii w których kable odgrywają kluczową rolę. Przechodząc jednak do głównego tematu tekstu jakim jest okablowanie strukturalne.

Czym jest okablowanie strukturalne?

okablowanie strukturalne w WarszawieJest to po prostu system okablowania telekomunikacyjnego, który pozwala na realizację określonej konfiguracji połączeń dla aktualnych potrzeb, ale również z opcją jego przyszłej rozbudowy. Okablowanie strukturalne tworzy infrastrukturę połączeń kluczowych elementów sieci teleinformatycznej. Mówiąc o okablowaniu strukturalnym nie można pominąć co się na nie składa: okablowanie poziome, okablowanie pionowe, okablowanie kampusowe (międzybudynkowe) oraz punkty rozdzielcze i abonenckie. Pierwsze z wymienionych, czyli poziome jest to część okablowania strukturalnego, która łączy gniazdka sieciowe znajdujące się na stanowisku biurowym z punktem dystrybucyjnym, które jest na konkretnym piętrze. Okablowanie pionowe to część systemu, która łączy ze sobą piętra w budynku. Jak można się przekonać ten system jest stosowany w biurach oraz budynkach użyteczności publicznej, dobrym przykładem jest okablowanie strukturalne w Warszawie, gdzie działa najwięcej firm w kraju. Dobrym przykładem jest również okablowanie kampusowe – jak sama nazwa wskazuje jest ono stosowane na uczelniach wyższych. Jego specyfiką jest to, że jest stosowany jedynie w dużych sieciach, które umieszczone są w co najmniej kilku budynkach. Warto także zaznaczyć, że jeśli projektujemy daną sieć telekomunikacyjną czy komputerową trzeba kierować się pewnymi przepisami oraz zasadami. Bez tego sieć mogłaby nie działać prawidłowo.

W każdym pomieszczeniu muszą być zlokalizowane gniazda abonenckie, aby było możliwe przeniesienie stanowiska komputerowego w konkretne miejsce. Ponadto istnieją przepisy mówiące na ile metrów kwadratowych powierzchni biurowej powinna znajdować się konkretna liczba gniazd. Podsumowując, okablowanie strukturalne można spotkać w każdym budynku użyteczności publicznej, ponieważ umożliwia tworzenie sieci lub dołączenie urządzeń w sieci.