Istnieją takie pojęcia, które każdy może kojarzyć, ale mało kto mógłby przetoczyć jego definicję. Do takich można zaliczyć okablowanie, wszyscy wiedzą do czego służą kable, gdzie są używane oraz w jakim celu, jednak istnieją również bardziej zaawansowane technologii w których kable odgrywają kluczową rolę. Przechodząc jednak do głównego tematu tekstu jakim jest okablowanie strukturalne.

Czym jest okablowanie strukturalne?

okablowanie strukturalne w WarszawieJest to po prostu system okablowania telekomunikacyjnego, który pozwala na realizację określonej konfiguracji połączeń dla aktualnych potrzeb, ale również z opcją jego przyszłej rozbudowy. Okablowanie strukturalne tworzy infrastrukturę połączeń kluczowych elementów sieci teleinformatycznej. Mówiąc o okablowaniu strukturalnym nie można pominąć co się na nie składa: okablowanie poziome, okablowanie pionowe, okablowanie kampusowe (międzybudynkowe) oraz punkty rozdzielcze i abonenckie. Pierwsze z wymienionych, czyli poziome jest to część okablowania strukturalnego, która łączy gniazdka sieciowe znajdujące się na stanowisku biurowym z punktem dystrybucyjnym, które jest na konkretnym piętrze. Okablowanie pionowe to część systemu, która łączy ze sobą piętra w budynku. Jak można się przekonać ten system jest stosowany w biurach oraz budynkach użyteczności publicznej, dobrym przykładem jest okablowanie strukturalne w Warszawie, gdzie działa najwięcej firm w kraju. Dobrym przykładem jest również okablowanie kampusowe – jak sama nazwa wskazuje jest ono stosowane na uczelniach wyższych. Jego specyfiką jest to, że jest stosowany jedynie w dużych sieciach, które umieszczone są w co najmniej kilku budynkach. Warto także zaznaczyć, że jeśli projektujemy daną sieć telekomunikacyjną czy komputerową trzeba kierować się pewnymi przepisami oraz zasadami. Bez tego sieć mogłaby nie działać prawidłowo.

W każdym pomieszczeniu muszą być zlokalizowane gniazda abonenckie, aby było możliwe przeniesienie stanowiska komputerowego w konkretne miejsce. Ponadto istnieją przepisy mówiące na ile metrów kwadratowych powierzchni biurowej powinna znajdować się konkretna liczba gniazd. Podsumowując, okablowanie strukturalne można spotkać w każdym budynku użyteczności publicznej, ponieważ umożliwia tworzenie sieci lub dołączenie urządzeń w sieci.