Dedykowany dysk do rejestratora monitoringu

Nieznajomość sprzętu i pośpiech, jaki często wprowadzali właściciele obiektów monitorowanych przez firmy zewnętrzne wywoływały zazwyczaj więcej problemów niż rozwiązywały. Niekompatybilność i ogólne słabe osiągi sprzętu były tu najczęstszym przykładem, a jednym z nieustannie przewijających się tematów były dyski do rejestratorów systemu monitorowania. Brak znajomości sprzętu oznaczał najczęściej zakup najtańszych dysków do komputera stacjonarnego, które nie nadawały się do użytkowania w systemie monitorowania wizyjnego w żaden sposób.

Wysokiej jakości dyski do systemu monitorowania

dyski do rejestratorówDedykowane dyski do systemów monitoringu wizyjnego nie różniły się wyglądem od standardowych dysków hdd, więc często zdarzało się iż osoby użytkujące owy monitoring błędnie zakładały, iż obydwa rodzaje dysków można stosować zamiennie. Nic bardziej mylnego, gdyż dyski komputerowe nie były zaprojektowane do pracy w trybie ciągłym i nieustannej wymiany danych, i najczęściej przepalały się już po kilku minutach od podłączenia do rejestratora. Dedykowane dyski do rejestratorów, dostępne w większości sklepów sprzedających podzespoły do monitoringu ale również w wielu sieciach komputerowych, różniły się od standardowych dysków hdd przede wszystkim zasadą działania. Nie były one przeznaczone do przechowywania danych, więc po podłączeniu do zwykłego komputera, o ile zostały w ogóle rozpoznane, miały o wiele mniejszą pojemność niż deklarowana. Jednak przy właściwym zastosowaniu, dyski te nieraz pozwalały na przechowywanie materiału z bardzo długiego okresu, często sięgającego nawet do kilku lat, w zależności oczywiście od pojemności dysku oraz jakości obrazu, jaki był na owym dysku przechowywany.

W przypadku dysku rejestratora, prędkość zapisu miała większe znaczenie niż sama fizyczna pojemność, a szybsze dyski z większymi możliwościami wymiany danych zazwyczaj były w stanie nie tylko pomieścić większe ilości materiału, ale również zapewnić o wiele szybsze działanie całego systemu monitorowania, ze względu na mniejsze opóźnienia przesyłu danych. Obydwa rodzaje dysków miały niemal identyczne ceny, przez co łatwo było je pomylić ze sobą, aczkolwiek dyski do rejestratora najczęściej miały oznaczenia producenta i były stosunkowo łatwo rozpoznawalne.