Czym tokarka sterowana numerycznie różni się od tradycyjnej?

Tradycyjne tokarki są bardzo dobre, są sztywne, wygodne do produkcji jednostkowej, gdy chcemy dorobić jeden detal, ale problem zaczyna się, gdy po pierwsze chodzi o większą produkcję, a przede wszystkim, gdy w części typu wałek należy coś wyfrezować, albo wywiercić poprzeczne lub niewspółosiowe otwory. Wtedy prosta część okazuje się pochłaniać wiele roboczogodzin i nie zapewnia odpowiedniej precyzji.

Co odróżnia tokarkę CNC od tradycyjnej?

tokarka cncTradycyjne tokarki zostały pokonane przez komputerowe sterowanie pod wieloma względami. Przede wszystkim tokarka CNC zapewnia niezwykłą precyzję, utrzymując nawet, przy określonych warunkach, jedną setną milimetra dokładności. Trzy setne milimetra natomiast utrzymuje bez żadnych problemów. Kolejnym plusem jest powtarzalność – nic nie zależy tutaj od operatora, ale od dokładności maszyny. Jak już tokarka jest raz ustawiona, to nie licząc zużycia narzędzi i przypadków typu złe zamocowanie detalu albo niedostateczne chłodzenie czy zapchanie dostępu chłodziwa przez nadmiar produkowanych wiórów, nie powinno być problemów z powtarzalnością przedmiotów. Kolejną niezwykle ważną cechą jest wszechstronność. Posiadając rozbudowaną, zaawansowaną tokarkę CNC, możemy detal nie tylko toczyć, wytaczać i wiercić w nim wzdłużnie oraz gwintować zewnętrznie oraz wewnętrznie. Dodatkowymi funkcjonalnościami są frezowanie, wiercenie poprzeczne, mimośrodowe, toczenie mimośrodowe, wykorzystywanie zaawansowanych cyklów, które zmniejszają zużycie narzędzi, polepszają osiąganą gładkość, a więc eliminują często szlifowanie. Lepsze tokarki CNC mają również oś C, która pozwala robić istne cuda z detalem, tworzenie nietypowych, niesymetrycznych kształtów, nie wyłączając grawerowania. Tokarka CNC to po prostu konieczność w nowoczesnym przedsiębiorstwie. Eliminuje konieczność dodatkowych procesów obróbczych po wykonaniu detalu, a więc zyskujemy na przede wszystkim czasie, a także ilości pracowników.

Wspaniałą rzeczą w tokarkach CNC jest to, że dużo czasu zajmuje przygotowanie, czyli napisanie programu i ustawianie, ale wystarczy zrobić to raz i potem produkcja toczy się prawie sama. Przy wielkoseryjnej produkcji to niezwykła maszyna. Operator jedynie zamocowuje wałek i zdejmuje gotowy detal oraz pilnuje wymiarów, wymienia narzędzia i dokonuje korekt. To, mimo wyższej ceny, wielka oszczędność i istna maszyna do robienia pieniędzy.