Czym są popularne pianki montażowe?

 

Zwana jest też poliuretanową. to obecnie najpopularniejszy materiał służący do uszczelniania. Znajduje zastosowanie także w pracach wykończeniowych i montażowych w czasie budowy i remontu niemal dowolnej przestrzeni. Jest wynikiem reakcji gazu MDI, poliolu oraz alkoholu wielowodorotlenowego. W reakcji ze znajdującą się w powietrzu wodą powstaje chemicznie stabilny materiał charakteryzujący się dużą spójnością wewnętrzną.

Do czego możemy zastosować piankę montażową?

pianka montażowaProdukty dostępne na rynku różnią się od siebie głównie sposobem nakładania, temperaturą, w jakiej można je stosować oraz ilością składników – rozróżniamy piany jedno- i dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe materiały cechują się większym przyrostem objętości i szybszym wysychaniem. Drugi rodzaj natomiast wymaga znacznie większej wprawy w użyciu, można go za to stosować nawet podczas zaawansowanych robót i jest bardziej wytrzymała. Pianka montażowa znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawiają się szczeliny wymagające wypełnienia. Najpopularniejszym wykorzystaniem tego materiału jest użycie go do montażu ościeżnic okiennych. Pianką montażową można je także uszczelnić oraz łączyć ze sobą. Za pomocą pianki wypełnimy prześwity oraz bruzdy pomiędzy rurami i przewodami instalacyjnymi, wygłuszymy wybraną powierzchnię czy wykonamy izolację cieplną dachu. W razie czego, nadmiar pianki po wyschnięciu i utwardzeniu można ściąć nożykiem.

Powinna być stosowana w temperaturze pokojowej, aby nie straciła swoich właściwości. Jednak można kupić również specjalistyczne produkty do stosowania w niskich temperaturach. Są neutralne wobec farb czy tynków, nie ma więc zagrożenia, że spowodują jakieś odbarwienia lub zacieki. Można je nakładać na prawie każdy rodzaj powierzchni, gdyż są niezwykle przyczepne. Wyjątkami są m. in. powierzchnie z teflonu czy silikonu.