Czym jest wahacz w zawieszeniu auta?

Typowy układ zawieszenia na samochodzie z napędem na tylne koła ma resorowaną oś na resorach piórowych i niezależne zawieszenie przednie z amortyzatorem wewnętrznym. Istnieją różne sposoby mocowania kół samochodu, aby mogły poruszać się w górę i w dół na sprężynach i amortyzatorach, i robić to z jak najmniejszymi zmianami w odległości między sąsiednimi kołami lub w pobliżu pionowego kąta opon. na drodze.

Zawieszenie samochodu – rola wahaczy

wahacz citroen berlingoNiezależne zawieszenie to zawieszenie z podwójnym wahaczem. Wzdłużne wahacze są zamontowane na ich zewnętrznych końcach do górnej i dolnej części obrotowego członu skrętnego. Dwa widełki każdego wahacza rozciągają się do środka, aby obrócić się na ramie. Przewód łączący, czyli drążek stabilizujący jest połączony między ramą a dolnym wahaczem. Zamiast wspólnego koła, każde koło w samochodzie z niezależnym zawieszeniem jest przymocowane do nadwozia lub ramy pomocniczej. Stosuje się różne kombinacje sprężyn. Gdy koła napędzane są niezależnie, mechanizm różnicowy jest przymocowany do ramy i napędza koła za pomocą przegubowych wałów napędowych. Podwójne wahacze są używane głównie z przodu. Istnieją dwa wahacze, jeden nad drugim, aby utrzymać koło w pozycji pionowej, gdy podnosi się i opada. Zawieszenie MacPherson’a może być stosowane zarówno z przodu jak i z tyłu. Piasta koła jest sztywno przymocowana do pionowej, teleskopowej rurowej podpory, której górny koniec jest zakotwiczony do ramy lub do wzmocnionego skrzydła. Na przednich kołach cała kolumna obraca się, aby umożliwić kierowanie. Uchylne ramiona rozciągają się do wewnątrz i do przodu, aby utrzymać koło w pozycji pionowej i opierać się siłom przyśpieszającym i hamującym. Wahacz Citroen Berlingo jest dostosowany do modelu auta, lecz w zależności od roku pojazdu oraz modelu, może być stosowany również w innych samochodach tej firmy.

Diagnoza podstawowych usterek zawieszenia auta jest prosta do wykrycia. Kierowca podczas jazdy po nierównym terenie jest w stanie usłyszeć dźwięki z poluzowanego zawieszenia oraz odczuć różnicę w komforcie jazdy. W przypadku jakichkolwiek zmian należy udać się do odpowiedniego warsztatu samochodowego, aby uniknąć dalszych problemów. Warto także wymieniać zużyte elementy na nowe, najlepiej oryginalne lub dobrej jakości zamienniki.