Czy nowoczesność może kojarzyć się z drewnem?

 

Z reguły drewniane meble kojarzą nam się z antykami, meblami w domu naszych dziadków i z zamierzchłą przeszłością. Różne materiały łączone, które dziś mają imitować drewno, nieco zaburzyły nasz pogląd na ten materiał. Unikaliśmy go również nieco ze względu na wysoką cenę, ponieważ dziś nie każdego stać na porządne drewniane meble. Jednak pomimo okresu lekkiego zapomnienia o tym materiale, dziś pamięć o nim wraca ze zdwojoną siłą.

Drewno w modernistycznym domu

nowoczesne meble drewnianePomimo, iż modernizm pojawił się już lata temu, wciąż określenie „modernistyczne” kojarzy nam się z nowoczesnością. Często używamy nawet tych pojęć wymiennie. Modernistyczny dom to dla nas taki, który mocno odbiega wyglądem od tradycyjnego polskiego domu. Często nie ma firan, dywanów, a ściany ozdobione są płytami betonowymi, co wielu ludziom wydaje się czystą ekstrawagancją. Jednak mimo tych różnic, są i podobieństwa, które bez względu na upływa czasu, raczej już się nie zmienią. Chodzi o to, iż zarówno domy urządzone bardzo tradycyjnie, jak i te modernistyczne, są wyposażone w meble z drewna. Trzeba przyznać, iż nowoczesne meble drewniane nie różnią się wcale aż tak bardzo od tych, jakie były dawniej. Są one nieco prostsze i bardziej funkcjonalne, ale ogólny ich rys pozostał bez zmian. W nowoczesnym domu, który zazwyczaj jest ukierunkowany na minimalizm, jest mnóstwo miejsca na drewno. Wprowadza się nie tylko porządne meble z drewna, które wytrzymują wiele lat, ale i drewniane ozdoby, donice i nieoczywiste dodatki. Drewno jest materiałem klasycznym, którego nic nie jest w stanie nam zastąpić. Jest synonimem elegancji, ale i prostoty.

Nowoczesne domy są połączeniem tradycyjnego i klasycznego drewna, z materiałami dopiero co odkrytymi, lub wykorzystywanymi w inny sposób. Drewniane meble zawsze będą przedmiotem pożądania, a ich cena zdaje się nie być w żaden sposób zagrożona. Za przywilej ich posiadania musimy trochę zapłacić. Są to jednak pieniądze ulokowane w naprawdę wieloletniej inwestycji.