Co warto wiedzieć o pompie wirnikowej?

Rodzajów pomp jest wiele, ale właściwy dobór zależy jedynie od warunków, gdzie jest potrzebna. Nie każda pompa będzie dobra do określonego rodzaju cieczy i warto wziąć to pod uwagę. Wiele zalet prezentują pompy wirnikowe i właśnie z tego powodu są one używane niemal wszędzie. 

Zalety pomp wirnikowych 

pompa wirnikowaNależy zacząć od tego, co to właściwie są pompy wirnikowe. Różnią się one od innych pomp tym, że łopatkowy wirnik zwiększa moment pędu. Sprawia to, że pojawia się efekt ssania we wlocie i nadwyżka ciśnienia po stronie tłocznej pompy. Pompa wirnikowa dzieli się na dwa rodzaje: pompę wirową krętną oraz pompę wirową krążeniową. Warto zaznaczyć, że w przypadku tych pomp nie jest konieczne uszczelnienie oddzielające obszar ssawny od tłoczonego. Do zalet pomp wirnikowych należy przede wszystkim zaliczyć dużą wydajność, małe gabaryty i równomierność ruchu. Dodatkowo części ruchome rzadko się ścierają, a pompa ma zdolność do tego, żeby samodzielnie się regulować dzięki przystosowaniu się do określonych warunków pracy. Pompy wirowe są używane w przypadku cieczy czystych, jak również wszelkich zawiesin. Warto zaznaczyć, że pompy te mają tak naprawdę szeroki zakres działania, ponieważ można je użyć wszędzie. Właśnie z tego powodu są wykorzystywane m.in. w przemyśle. Niektóre pompy mogą być wyposażone w rozdrabniacz, który pozwala na to, żeby pozbyć się zanieczyszczeń, co niweluje ryzyko pojawienia się przykrego zapachu. Z tego powodu pompy te są także stosowane do ścieków.  Jak widać, pompy wirnikowe mogą być używane w różnych środowiskach, a ich zalety sprawiają, że są sprzętem bardzo wydajnym. 

Warto zadbać o to, żeby pompa była urządzeniem, które będzie nadawać się do każdej pracy i którą będzie charakteryzować pewna uniwersalność. Ważne jest jednak, żeby w każdym przypadku dopasować sprzęt do środowiska, w którym będzie pracować.