Co się sprawdza na dokuczliwe kolki u noworodka?

Kolka u noworodka to zmora dużego grona rodziców, którzy nie przespali z tego powodu wiele nocy. Przyjęło się przekonanie, że o kolce możemy mówić dopiero wtedy, gdy nasze dziecko płacze przez trzy godzinny dziennie i co najmniej trzy razy w tygodniu. Bardzo ciężko ustalić jest, jaka jest jej dokładna przyczyna. Może być ona spowodowana m.in. niedojrzałością układu pokarmowego.

Sposoby walki z kolką niemowlęcą

co jest dobre na dokuczliwe kolki dla noworodkaWiększość rodziców po wypróbowaniu już większości naturalnych sposobów radzenia sobie z kolką występującą u ich dziecka, załamuje ręce. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych produktów, mających na celu pozbycie się kolki u ich malca. Jednym z nich jest poduszka antykolkowa, która dedykowana jest wszystkim maluszkom. Urządzenie to ma funkcję wibracji, a także wydaje dźwięki przypominające bicie serca. Wibracje te wspomagają pracę układu pokarmowego dziecka. Dodatkowo produkt ten oswaja szkraba z leżeniem na brzuszku, które sprzyja natomiast prawidłowemu kształtowaniu stawów biodrowych oraz rozwojowi koordynacji ruchowej i równowagi. Oczywiście oprócz zastosowania wyżej wymienionej poduszki antykolkowej, warto również poznać naturalne metody radzenia sobie z nią. Trzeba odpowiedzieć na ważne pytanie, a mianowicie: co jest dobre na dokuczliwe kolki dla noworodka? W głównej mierze trzeba skupić się na masażu jego brzuszka. Najlepiej, aby masaż ten odbywał się w ciepłym pomieszczeniu. Jeżeli kolka nadal nie ustępuje, wtedy warto zrobić dziecku rozgrzewające okłady (nie mogą być zbyt gorące dla skóry malca). Podobne działanie będzie miała kąpiel  – powinna mieć ona maksymalnie 37 stopni. W sklepach dostępne jest również mleko dedykowane dzieciom dotkniętym problemami kolki, więc jeżeli brzdąc nie jest karmiony piersią, można śmiało wypróbować tego typu rozwiązanie. Bardzo ważny podczas tych ciężkich chwil jest kontakt z dzieckiem, aby stale czuło ono obecność rodzica.

Jedną z najczęstszych dolegliwości maluszków jest właśnie kolka. Do głównych jej symptomów należy głośny oraz intensywny płacz. Kolki najczęściej pojawiają się w pięciu pierwszych miesiącach życia maluszka, gdy nie jest on jeszcze dobrze zaznajomiony z otaczającym go nowym środowiskiem. Napady zazwyczaj mają miejsce po południu bądź wieczorem.