Cechy i funkcjonalności sygnalizatorów alarmowych

Coraz więcej miejsc wymaga dodatkowej ochrony. W tym celu stosowane są specjalistyczne systemy w skład których wchodzi szereg urządzeń. Umożliwiają one realizację założonych funkcji. Jednym z najczęściej wykonywanych systemów zabezpieczeń jest sygnalizacja włamania i napadu. Układy te są instalowane zarówno w posiadłościach prywatnych jak i również obiektach użyteczności publicznej czy przedsiębiorstwach.

Jaki powinien być uniwersalny sygnalizator?

uniwersalne sygnalizatorySkładają się one z czujek, centrali, manipulatorów czy urządzeń sygnalizacyjnych. Te ostatnie pełnią ważną funkcję jeśli chodzi o ostrzeganie przed zagrożeniem. Przeważnie w układach instalowane są uniwersalne sygnalizatory akustyczno optyczne, które generują zarówno sygnał alarmowy o wysokim natężeniu jak i również sygnał błyskowy. Na rynku dostępnych jest cały szereg urządzeń spełniających te funkcje. Niemniej jednak podczas wyboru należy szczególną uwagę zwrócić również na inne parametry oraz cechy. Przede wszystkim sygnalizator mający być zainstalowany w systemie sygnalizacji włamania i napadu powinien posiadać odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Często może być on bowiem obiektem ataku, który ma na celu unieszkodliwienie systemu ostrzegania. Urządzenia sygnalizacyjne wyposażone są również w elementy antysabotażowe, które uniemożliwiają ingerencję czy ich oderwanie od podłoża. Dodatkowo sprzęt taki powinien być również szczelny i zapobiegać wnikaniu ciał stałych czy cieczy do środka urządzenia. Sygnalizatory są bowiem często instalowane na zewnątrz budynków oraz w środowiskach, gdzie panują skrajne temperatury oraz wilgotność. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest posiadanie przez urządzenia certyfikatów potwierdzających ich przydatność do stosowania w danym miejscu. Tylko w ten sposób użytkownik może być pewien, że kupowany sprzęt posiada i spełnia wszelkie deklarowane parametry.

Jest to bardzo ważne z punktu widzenia użytkownika. Jak widać kupno odpowiedniego sygnalizatora nie jest zadaniem prostym. Niemniej na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które ze względu na swoją konstrukcję można uznać za uniwersalne. To właśnie one sprzedają się najlepiej ponieważ mogą być instalowane praktycznie w dowolnym miejscu. Dzięki temu osoba projektująca oraz wykonująca układ ma stosowną wiedzę co do ich działania oraz mocnych i słabych stron. Przeważnie wykonała ona bowiem już wcześniej układ wykorzystujący dane urządzenie.