Od wieków znany jest zbawienny wpływ gorącej pary wodnej na organizm. Oczyszcza ona nasze ciało z toksyn i zanieczyszczeń, dobroczynnie wpływa na drogi oddechowe, obniża ciśnienie i poprawia krążenie jednocześnie będąc wspaniałą formą relaksu. Badania potwierdzają, że pobyt w łaźni parowej znacznie obniża poziom kortyzolu odpowiedzialnego za poziom stresu w ludzkim organizmie. Gorąca para ma też świetny wpływ na kondycję skóry i pobudza nasz układ odpornościowy. W obliczu tak wielu zalet to jasne, że pojawia się pomysł budowy takiej łaźni w domu.

Czy można zbudować łaźnię parową w domu?

łaźnia parowa w domuBudowa łaźni parowej w domu jest możliwa, musimy liczyć się jednak z faktem, że nie jest to ani łatwe ani tanie przedsięwzięcie. Koszt budowy łaźni waha się od 7 do 60 tysięcy złotych. Wysokie ceny nie odstraszają jednak przed zafundowaniem sobie tej luksusowej formy relaksu w domowym zaciszu. Musimy pamiętać, że budżet przeznaczony na tę inwestycję to nie wszystko. Warto zaplanować ją wcześniej i przygotować się do niej nawet przed rozpoczęcie budowy domu lub projektowania mieszkania. Łaźnia parowa w domu wymaga odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni. Najlepiej zamontować ją w łazience lub poświęcić jej osobne pomieszczenie w domu lub mieszkaniu. Przy wyborze miejsca dla łaźni należy zwrócić uwagę na to aby znajdowała się w bliskiej odległości od prysznica i balkonu, ponieważ po kąpieli parowej zaleca się przewietrzenie organizmu. Ekonomicznym, choć zapewne mniej interesującym architektonicznie rozwiązaniem, może być zamontowanie łaźni w kabinie prysznicowej. Taki efekt można przygotować samodzielnie albo od razu zakupić gotową kabinę wyposażoną w funkcję łaźni. Decydując się na montaż łaźni parowej w domu należy wziąć pod uwagę kilka elementów niezbędnych do jej wykonania. Musi być ona wyłożona płytkami ceramicznymi. Z racji wilgotności ważne jest by meble w łaźni (siedzenia i leżanki) również były ceramiczne. Niezbędnym zakupem jest też generator pary oraz odpowiednie uszczelki i elementy oświetlenia.

Montaż łaźni parowej to wymagający projekt, zarówno pod względem finansowym jak i organizacyjnym. Z drugiej strony, korzyści zdrowotne jakie przynoszą kąpiele parowe mogą skusić wielu do podjęcia się tego zadania. Montaż łaźni w domu może w znaczący sposób podnieść komfort jego mieszkańców. Warto więc dokładnie przyjrzeć się temu rozwiązaniu.