Miło jest spędzać czas na świeżym powietrzu. To bardzo zdrowo i przyjemnie. Czasami może się jednak zdarzyć, że podczas spaceru po lesie lub łące złapiemy kleszcza. Nie należy w takich sytuacjach panikować, warto jednak wybrać się do lekarza, żeby zbadał dla nas takiego kleszcza. Dzięki temu będziemy mogli szybko stwierdzić, czy wszystko jest w porządku, żeby później nie było żadnych powikłań. Na szczęście jeśli szybko zareagujemy, na pewno wszystko będzie dobrze.

U lekarza można zbadać kleszcza

kleszcz - badanieBardzo lubię chodzić po lesie. Niedaleko mojego domu mamy taki lasek i często po nim biegam. Raz jednak zapomniałem odpowiednio się ubrać i złapałem kleszcza. Wiedziałem oczywiście, że trzeba szybko wybrać się do lekarza, ponieważ badanie kleszcza jest możliwe tylko przez krótki czas po jego usunięciu. Okazało się, że nic mi nie dolega i nie muszę martwić, niewielki odsetek kleszczy powoduje choroby. Lekarz jednak przestrzegł mnie przed bieganiem po lesie. Powinniśmy zawsze pamiętać o profilaktyce, żeby wszystko odbywało się bezpiecznie. Możemy stosować środki odstraszające kleszcze jeśli chcemy iść do lasu lub na łąkę, albo po prostu zakładać ubrania z kapturem, nie odsłaniające ciała. Taka profilaktyka bardzo może pomóc. Jeśli tylko zaatakuje nas kleszcz – badanie może bardzo pomóc. Nie należy się go bać, ponieważ jest szybkie i bezbolesne. Trzeba wykonać je szybko po usunięciu kleszcza, samo jego pozbycie się natomiast nie jest bardzo trudne. Jeśli nie potrafimy tego zrobić, kleszcz i tak sam odpadnie, gdy się posili. Wówczas trzeba go przechować do momentu badania. Na szczęście badanie kleszczy jest dość proste i łatwo znaleźć lekarza, który je przeprowadzi, a później poinstruuje nas, w jaki sposób na przyszłość zabezpieczać się przed tymi nieprzyjemnymi insektami. Weźmy sobie do serca rady lekarza, ponieważ mogę się nam one bardzo przydać.

Znów mogę biegać po lesie i nie boję się żadnych kleszczy. Lekarz, który przeprowadzał badanie polecił mi środek, który skutecznie je odstrasza i teraz nie martwię się tymi owadami. Poza tym, zawsze pamiętam o tym, by odpowiednio się ubrać. Ciepły dres zasłaniający całe ciało jest bardzo dobrym sposobem na profilaktykę. Po powrocie jednak mimo wszystko sprawdzam ubrania, żeby nie przyprowadzić kleszcza do domu. Warto być zapobiegliwym.