Aplikacje monitorujące do telefonu stacjonarnego

Niewielu detektywów zdawało sobie sprawę, iż aplikacje monitorujące połączenia telefoniczne mogą być używane zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych. W tym drugim przypadku wystarczyło użycie odpowiedniego programu, by móc monitorować urządzenie tak samo jak dowolny telefon komórkowy. Mimo iż były one rzadziej spotykane, aplikacje monitorujące telefony stacjonarne były w dalszym ciągu w użytku, tak samo jak same telefony.

Monitorowanie połączeń telefonów stacjonarnych

podsłuch na telefon z licencją Aplikacje monitorujące stacjonarne urządzenia, mimo iż pozwalały na dokładnie takie same metody nadzorowania rozmów, działały na całkowicie odmiennej zasadzie niż ich odpowiedniki do telefonów mobilnych. Stacjonarne urządzenia nie posiadały bowiem centralnego systemu operacyjnego, na którym mogła pracować aplikacja, dlatego też programy do ich monitorowania działały zupełnie autonomicznie, podobnie do programów które używano w urządzeniach mobilnych w których często aktualizowano systemy operacyjne. Z racji ograniczonej ilości pamięci wewnętrznej telefonów na których funkcjonowały, aplikacje nasłuchowe nie umożliwiały nagrywania rozmów, lub pobierania danych urządzenia, a jedynie aktywny nasłuch. W przypadku bardziej nowoczesnych urządzeń stacjonarnych, posiadających rozbudowane oprogramowanie, było jednak możliwe użycie równie rozszerzonych programów, takich jak bardzo popularny podsłuch na telefon z licencją umożliwiający monitorowanie większości obecnie używanych telefonów stacjonarnych w sposób podobny do odmian mobilnych. Owy program nie powodował żadnych zakłóceń pracy urządzenia, które mogłyby spowodować wykrycie i usunięcie aplikacji, jak również samoczynnie nagrywał rozmowy na wybranym komputerze, wyznaczonym jako jednostka sterująca.

Co więcej, mógł być również używany jako podsłuch stacjonarny, dzięki możliwości zdalnego włączanie słuchawki dowolnego telefonu, dzięki której możliwe było nie tylko monitorowanie połączeń, ale również rozmów prowadzonych w pobliżu urządzenia. Profesjonalne agencje detektywistyczne wprowadzały przynajmniej jeden rodzaj programu monitorującego telefony stacjonarne do inwentarza, gdyż przydawały się one w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach i często mogły znacznie przyśpieszyć proces gromadzenia informacji.