Agregat prądotwórczy stanowi zapasowe źródło energii

Zasilanie jest obecnie jednym z najważniejszych zagadnień jeśli chodzi o funkcjonowanie urządzeń elektronicznych czy elektronicznych. Niektóre obiekty użyteczności publicznej muszą mieć gwarancję dostaw energii w przeciwnym razie może to się skończyć przykrymi konsekwencjami. Nie trudno wyobrazić sobie bowiem sytuację, w której poprzez sytuacje czy zdarzenia losowe dochodzi do przerwy w dostawie energii na przykład dla szpitala.

Miejsca instalacji agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórczeW tym momencie wszystkie prowadzone czynności na sali operacyjnej czy aparatury podtrzymujące życie pacjentów przestałyby działać. Jest to sytuacja absolutnie nie do zaakceptowania. Właśnie dlatego obiekty infrastruktury krytycznej takie jak chociażby szpitale posiadają jednostki rezerwowe zdolne do wytworzenia odpowiedniej ilości energii, która w razie potrzeby może być wykorzystana do podtrzymania najważniejszych systemów. W tym celu wykorzystywane są różne technologie. Jedną z nich mogą być na przykład baterie akumulatorów, z których pobierana jest energia  w razie potrzeb. Jest to jednak rzadko spotykana sytuacja ze względu na wady, które ze sobą niesie. Znacznie częściej wykorzystywane są jednostki przetwarzające paliwa takie jak benzyna czy ropa na energię elektryczną. Agregaty prądotwórcze są uruchamiane w momentach wystąpienia sytuacji awaryjnych. Do ich zadziałania potrzebne jest z reguły kilkadziesiąt sekund. Na ten czas energia jest z reguły pobierana ze źródeł rezerwowych takich jak wcześniej wspomniane akumulatory. Agregaty prądotwórcze to tak naprawdę małe elektrownie, które przetwarzają paliwo na energię. W wyniku spalania ropy czy benzyny następuje rozruch wału, który napędza generator. W ten sposób do układu dostarczany jest prąd. Agregat prądotwórczy jest świetnym zabezpieczeniem wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zaniku w dostawach energii elektrycznej.

Jednostki te są zalecane, a w niektórych przypadkach wymagane przez różne ustawy do stosowania w obiektach infrastruktury krytycznej jako źródła zapasowe i rezerwowe. W zależności od charakterystyki obiektu, w którym są instalowane mogą różnić się mocą pojedynczej jednostki oraz ilością takich jednostek. W ten sposób osiągana jest docelowa moc, która ma zapewnić pokrycie potrzeb najważniejszych układów w trakcie przerwy w dostawie prądu z sieci elektroenergetycznej.